O nás

Základ kapely tvoří Jakub Jiroušek a Aleš Červenka, kteří spolu hrají od května roku 2013 jako kytarové duo. V říjnu téhož roku se k nim přidal Martin Baláž s kontrabasem, a také se svým zvučným hlasem, tím pádem kapela získala vyšší hudební úroveň. O Vánocích roku 2013 navštívil Kubu Jirouška Ježíšek a nadělil mu pod stromeček plectrum banjo, a tak se stalo, že byla kapela zase o nástroj bohatší.

Tak a po těchto Vánocích nastává, asi roční etapa kdy naši tři muzikanti hráli, zpívali a pili (někdo více, někdo méně, ale všichni s profesionálním nasazením) až do onoho osudného dne. Jednoho krásného dne se Kuba Jiroušek jen tak procházel Prahou a kochal se přitom krásou našeho hlavního města, když náhle zaslechl z nedaleké základní školy hru na piano. Samozřejmě se tam okamžitě vydal, aby viděl to talentované dítě, které z piana loudí ty nádherné tóny. A opravdu u piana sedělo trochu zarostlé a přerostlé dítě, které se mu představilo, jako Honzík Benešů. Po krátkém rozhovoru, i chvílemi pomalejší Kuba pochopil, že Honza je ve škole jenom na návštěvě a že mu vůbec nic nebrání, aby hrál v Nových strunách. Tak a zase jsme byli o jednoho člena bohatší.

Čas si pomalu plynul a Nových strun si všiml sympatický starší mládenec František Hacker, mimo jiné kapelník hudební skupiny KTO, který měl touhu podpořit mladé muzikanty, a tak se stalo, že si Nové struny párkrát zahráli po boku jedné z nejslavnějších českých skupin minulého století. Od té doby je Franta Hacker patronem naší skupiny a společné koncerty s KTO pořádáme pravidelně.

Netrvalo dlouho a Kuba Jiroušek začal na popud věrných posluchačů, i členů kapely, shánět do skupiny trumpetistu. Přišel zázrak a do Nových strun se přidal student Pražské konzervatoře, výborný hráč na trumpetu a hlavně stále pozitivní klučina, Petr Bárta, který se díky své perfektní hře na trumpetu těší velkého uznání trampských fanoušků, i muzikantů.

Duben roku 2016 byl pro Nové struny dosti zásadní. Na začátku měsíce soutěžily Nové struny na festivalu Porta, kde byly dvakrát oceněny Portou diváckou. Zásluhou drobných neshod opustil v dubnu, v přátelském duchu, skupinu Honza Beneš. Na konci měsíce si kapela živě zahrála v trampském pořadu Tonyho Linharta na Country radiu.

V září roku 2016 přichází do kapely excelentní bubeník, student Ježkovy konzervatoře Vašek Matěcha. Tento skvělý muzikant se do Nových strun dostal díky doporučení svého učitele, bubeníka Jana Žizky.

V dubnu roku 2017 jsme zatoužili po trošce toho soutěžení, i když jinak na to příliš nejsme. Přihlásili jsme se s třemi autorskými skladbami, které jsme natáčeli v modletickém studiu Jirky Maška, do soutěže Talent country radia. Rádio si tehdy vybralo skladbu Holka na stanici, ve které opěvujeme vše, co se nám na děvčatech líbí. Naše skladba se postavila proti devíti jiným a první kolo soutěže vyhrála, ovšem v druhém kole jí porazil Racek Tonyho Jocha. Tehdy se nám dostalo obrovské podpory, za kterou všem lidem, kteří nám posílali hlasy srdečně děkujeme.

Společně s příchodem pianisty Mikuláše Pokorného a manažera Michala Jiráka, přišel i nápad konečně natočit písničky nových strun. Natáčet se začalo v říjnu 2017 pod taktovkou hudební režie Martina Kučery a Zdeňka Bartáka. Vydání a křest CD byl spojen s velikým koncertem v Kulturním domě Barikádníků, který proběhl v pátek 1. prosince. Desku slavnostně pokřtil Eduard Hrubeš.

 

Historie kapely

15.10.2013 Kuba se ozval Martinovi přes Facebook, jestli by nebylo možné začít spolu hrát. Do této doby se spolu neznali

20.10.2013 Poprvé se Kuba s Martinem potkali a domluvili se na prvním hraní

3.11.2013 První zkouška budoucí kapely

16.11.2013 Vymyšlení názvu kapely

27.11.2013 Spuštění webu a vytvoření Facebookových stránek

12.12.2013 První oficiální vystoupení. Byli jsme hosté kapely „Poslední štych

24.12.2013 Kuba si pořídil banjo a kapela získala díky sólovému nástroji novou úroveň.

17.1.2014 První komerční hraní – pivní bar Zvonková

27.2.2014 Poprvé jsme hráli v Country clubu na pódiu – Restaurace U Vodárny

20.12.2014 Nový člen kapely Honza Beneš. (klávesy)

Květen 2015 Účinkování Kuby Kouly (valcha) v kapele

18.12.2015 Nový člen kapely Petr Bárta. (trumpeta)

28.2.2016 První nahrávání ve studiu – Video

14. 4. 2016 Vyhráli jsme Pražskou diváckou Portu

19.4.2016 První živý vstup v rádiu – Odkaz

2.5.2016 Po vzájemné domluvě opustil kapelu Honza Beneš

Červen 2016 Účinkování Vladimíra Pokorného (bicí) v kapele

30.9.2016 Nový člen kapely Václav Matěcha. (bicí)

3.4.2017 Dostali jsme naší písničku do pravidelného vysílání v radiu v rámci soutěže Talent Country radia 2017

3.6.2017 Nový člen kapely Mikuláš Pokorný (piano)

7.10.2017 O Nové struny se začíná starat manažer Michal Jirák

1.12.2017 Křest a vydání našeho prvního CD s názvem „To ti říkám já“

10.12.2017 Po vzájemné domluvě opouští kapelu Mikuláš Pokorný