O NÁS

Datum vzniku hudební skupiny Nové struny připadá na 16. 11. 2013, tehdy vymyslel kontrabasista Martin Baláž tento název.

Kapela prošla za dobu svého fungování různými změnami, které formovaly její současný zvuk, a i přes to, že dnes je jejím jediným původním, stále v kapele hrajícím, členem Jakub Jiroušek, tak každý ze skvělých muzikantů, kteří kapelou prošli, zanechal nesmazatelnou stopu na jejím současném charakteru. Je zde důležité uvést jména jako Aleš Červenka, Honza Beneš, Václav Hadrava, Matěj Václavík či Mikuláš Pokorný. Jim všem patří velký dík za poctivý kus práce.

Před tím, než kapela oficiálně vznikla hráli Jakub Jiroušek a kytarista Aleš Červenka zhruba rok jako kytarové duo okouzlené tramp-swingovými skladbami Wabiho Ryvoly. V roce 2013 byl osloven kontrabasista a zpěvák Martin Baláž, který se k původnímu duu přidal, a tak vznikla zakládající formace kapely, která vydržela v neměnné sestavě do prosince následujícího roku, kdy kapelu svým výjimečným aranžerským nadáním obohatil nový člen, pianista Honza Beneš. V tuto chvíli se kapela pomalu od prvotního ryze trampského zaměření začala orientovat i na další hudební žánry, jejichž vliv se postupně začal odrážet hlavně v autorské tvorbě.

Sestava kapely v roce 2015

V roce 2015 si Nových strun všiml kapelník legendární skupiny K.T.O. Franta Hacker a od té chvíle nastala mezi skupinou a tímto výjimečným člověkem úzká spolupráce, jejímž výsledkem byla velká řada společných koncertů, a hlavně profesních rad, které posunuly kapelu zase trochu dále, jak z hlediska jevištního projevu, tak v důrazu kladeného na zpěv. Dalšími velkými podporovateli naší skupiny zasluhující se o rozvoj skupiny jsou hudební textař, skladatel a kapelník skupiny Pacifik Tony Linhart a světově uznávaný výrobce hudebních nástrojů Rosťa Čapek. Se všemi těmito lidmi trvá intenzivní přátelská spolupráce dodnes.

K.T.O. podepisují autorskou knihu pro Nové struny
24.2.2014

S postupujícím nárůstem počtu hraní následovaným pozvolným přestupem k swingovým melodiím začala skupina z popudů svých fanoušků cítit potřebu obohatit své stávající složení o dechový nástroj, nejlépe o trubku. Po delším hledání nastupuje opět po roce do skupiny nový člen trumpetista a zpěvák Petr Bárta. Nutno říci, že jestli někomu za jeho působení patří vavříny, tak je to právě tento člověk, který si svým profesionálním, ale přitom skromným přístupem získal nejenom vřelé uznání ostatních členů, ale hlavně obdiv stálých fanoušků, kteří dodnes vyráží na koncerty, proto aby viděli trumpetistu Bártu, jak šarmantně přechází na pódiu a po dohrání svého partu se staví s prvorepublikovou elegancí ke zpěvovému mikrofonu.

V této době se kapela začala více profesionalizovat. Z prvotního amatérského hraní se zásluhou cenných rad Franty Hackera, Tonyho Linharta a Rosti Čapka a také silným tvůrčím a aranžerským přístupem Martina Baláže, Petra Bárty a Honzy Beneše stává skupina naprosto odlišná od pouhých hospodských či zábavových kapel. V té chvíli, a zůstane to i nadále, se bude kapela formovat svým specifickým způsobem bez potřeby napodobovat ostatní, ale spíše se od nich s pokorou učit a přejímat to nejlepší co může do muziky sama vložit.

Za zmínku rozhodně stojí měsíc duben roku 2016, kdy skupina zatoužila po soutěžení a zúčastnila se pražského kola festivalu Porta, kde dvakrát za sebou obdržela divácké ocenění. Dále si tento měsíc skupina poprvé zahrála živý koncert v Country radiu v pořadu Tonyho Linharta, který si pak kapelu do svého pořadu Ozvěny osadních ohňů ještě dvakrát pozval. Nutno říci, že od té doby trvá s rádiem vřelá spolupráce a Nové struny byly opakovaně zváni do dalších stanicí vysílaných pořadů.

Touha po změně začala skupinu motivovat ke shánění dalšího člena rytmické sekce, konkrétně bubeníka. V roce 2016 se kapelou mihl filmový kameraman Jakub Koula, který přišel do skupiny jako zpěvák a hráč na valchu, bohužel se časem ukázalo, že jeho náročné zaměstnání se nedá s hrou v kapele skloubit. Další v řadě byl bubeník Vladimír Pokorný, který hrál s kapelou zhruba půl roku, ale i tady se nakonec ukázal problém, který pramenil z rozdílného pohledu na provedení autorské muziky. Konečně v září přichází na doporučení, bývalého bubeníka skupiny Karla Gotta a učitele Ježkovy konzervatoře, Jana Žižky návrh na přijetí tehdy šestnáctiletého Václava Matěchy. Václav Matěcha je hudebník, jehož poctivý přístup ho postupně vynesl do bubenických výšin a dnes prakticky není hudebníka, který by jeho hru na bicí nerespektoval.

Duben roku 2017 patřil účasti v soutěži „Talent Country radia“, kde se tehdy soutěžilo proti devíti dalším skupinám s písní Holka na stanici nahranou ve studiu Good Day Records a finálně mixovanou vedoucím studia Jiřím Maškem. První kolo soutěže, trvající 28 dní, skupina Nové struny vyhrála, ovšem v kole druhém ji ve finálním souboji porazil Tony Joch se svou skladbou „Racek“. Tehdy se kapele dostalo obrovské podpory a dodnes jsou za ní kluci vděční.

Pražská Porta - 14.4.2016

Společně s příchodem pianisty Mikuláše Pokorného, který nahradil v předešlém roce odešlého Jana Beneše, a manažera skupiny Michala Jiráka přichází i nápad konečně pohromadě natočit autorské skladby na CD. V říjnu roku 2017 vzniklo ve studiu ZZ-Records pod taktovkou hudební režie Martina Kučery a Zdeňka Bartáka první album pojmenované po nejhranější skladbě Nových strun „To ti říkám já“. První prosincový den se poté konal v Kulturním domě barikádníků velký koncert u příležitosti vydání CD. Desku tehdy slavnostně pokřtil televizní moderátor a konferenciér Eduard Hrubeš.

V Country radiu - 17.11.2018

Průběh roku 2018 patří velkým personálním změnám. Kapelu zprvu opouští po krátkém angažmá pianista Mikuláš Pokorný. S vřelým díkem a uznáním opouští skupinu po čtyřech letech také kytarista, ale hlavně dobrý přítel, Aleš Červenka. Jako poslední z předešlé sestavy odchází s touhou po nových zkušenostech i bubeník Václav Matěcha. Před kapelníkem tehdy stál velký úkol postavit novou sestavu schopnou koncepčně dlouhodobějšího výhledu, přičemž se v této souvislosti nesmí opomenout nesmírná podpora setrvávajících členů Martina Baláže, Petra Bárty a také manažera Michala Jiráka. Velkým dílem štěstěny tehdy přicházejí do skupiny dva naprosto bravurní muzikanti, a to zpěvák a kytarista David Richter a také pianista a hudební skladatel Jiří Chvojka. Oba tehdy během krátké doby a bez prakticky jakéhokoliv plonkového času na přípravu naskočili do rozjetého vlaku nasmlouvaných koncertů a všechny je odehrály s naprosto profesionálním přístupem. Tady se rodí jádro dnešní asi nejsehranější a nejpřátelštější sestavy Nových strun. Na bicí hrál ve skupině v první polovině roku Jan Konrád, kterého vystřídal bubeník Matěj Václavík, který hraje v kapele do dnešních dnů.

 

Nepříjemný okamžik nastal na počátku roku 2019, kdy se všemi milovaný basista Martin Baláž rozhodl přesídlit se svou hispánskou dívkou do Španělska. Nutno říci, že i když zpráva rozesmutněla fanoušky i členy skupiny, tak mu v tu chvíli všichni přáli do dalšího života hodně štěstí a úspěchů. Martinovi zůstala funkce vrchního grafika skupiny a při každé příležitosti, kdy rodné Čechy navštíví je kapele milým hostem. Do skupiny přichází basista a všem dobře známý přítel Václav Hadrava, který již v minulosti v Nových strunách zaskakoval. Zajímavostí je, že první Václavův záskok proběhl právě v době, kdy Martin Baláž poznal na jazykovém kurzu na Maltě svou budoucí španělskou lásku. Cesty osudu jsou někdy skutečně nevyzpytatelné.

S ohledem na to, že některé kapely fungují desítky let a nestěžují si, musíme i my konstatovat, že i když během těch pěti let byly někdy okamžiky, kdy jsme si lezli na nervy nebo spolu nesouhlasili, tak nám vydržel náš prvotní záměr, a to dělat poctivou muziku pro lidi. Témata autorských skladeb jsou prostá. Chceme psát o krásných věcech a okamžicích dějících se kolem nás bez ohledu na to, že mainstreamový proud plyne jiným směrem.

Děkujeme všem minulým členům, ale hlavně i těm stávajícím, jak hudebním, tak těm zastávajícím v organizační struktuře kapely jiné funkce, kteří jsou úžasní a obětaví lidé, jež hlavně sdílí prvotní myšlenku, která kapelu provází.

Křest Trampské archeologie - 9.12.2023

V roce 2023 se personální obsazení kapely ustálilo na sedmičlenné formaci – Jakub Jiroušek, Martin Baláž, David Richter, Jiří Chvojka, Petr Bárta, Honza Mácha a Vašek Matěcha. V této sestavě vydali kluci na sklonku roku 2023 album Trampská archeologie.

PODPOROVATELÉ

Franta Hacker

Kapelník skupiny KTO

Rosťa Čapek

Světově uznávaný výrobce bluegrassových a jazzových hudebních nástrojů

Josef Kočovský

Zakládající člen skupiny Sebranka a vedoucí hudebního klubu "U Vodárny"

Eduard Hrubeš

Konferenciér, moderátor, scenárista, režisér a kapelník skupiny Velkopopovická Kozlovka

Tony Linhart

Hudební skladatel a textař, kapelník skupiny Pacifik

HISTORIE V DATECH

20.10.2013 První setkání zakládajících členů kapely – Kuba Jiroušek, Aleš Červenka a Martin Baláž

3.11.2013 První zkouška budoucí kapely

16.11.2013 Vymyšlení názvu kapely

27.11.2013 Spuštění webu a vytvoření Facebookových stránek

12.12.2013 První oficiální vystoupení. Byli jsme hosté kapely Poslední štych

24.12.2013 Kuba Jiroušek si pořídil banjo a kapela získala díky sólovému nástroji novou úroveň.

17.1.2014 První komerční hraní – Pivní bar Zvonková

27.2.2014 Poprvé jsme hráli v Country clubu na pódiu – Restaurace U Vodárny

18.12.2015 Do kapely přišel pianista Honza Beneš (s kapelou hrál do srpna 2016)

18.12.2015 Do kapely přišel pianista Honza Beneš

18.12.2015 Do kapely přišel trumpetista Petr Bárta

28.2.2016 První nahrávání ve studiu – Good day Records

14.4.2016 Vyhráli jsme Pražskou diváckou Portu

19.4.2016 První živý vstup v rádiu – Country radio

30.9.2016 Do kapely přišel bubeník Vašek Matěcha

3.4.2017 Dostali jsme naší písničku do pravidelného vysílání v radiu v rámci soutěže Talent Country radia 2017

1.12.2017 Křest a vydání našeho prvního Alba s názvem „To ti říkám já“ (piano nahrál Mikuláš Pokorný)

29.3.2018 Z kapely odchází Aleš Červenka 

27.4.2018 Do kapely přišel kytarista David Richter a pianista Jiří Chvojka

16.11.2018 Vašek Matěcha opouští kapelu

1.3.2019 Martin Baláž se stěhuje do Španělska a opouští kapelu

29.4.2020 Skupina hraje nově s basistou Vaškem Hadravou a bubeníkem Matějem Václavíkem

2.1.2019 Vydání singlu Slušný mrav

1.11.2020 Vydání singlu Antika

1.6.2022 Do skupiny přichází hráč na valchu a zpěvák Honza Mácha

15.8.2022 Nové struny opouští Vašek Hadrava a Matěj Václavík

13.10.2022 Martin Baláž se vrací ze Španělska a je zpátky v Nových strunách

31.10.2022 Do Nových strun se se vrací bubeník Vašek Matěcha

9.12.2023 Oslava 10. výročí kapely a vydání nového alba Trampská archeologie

BÝVALÍ ČLENOVÉ

Aleš Červenka

Kytara

Honza Beneš

Klavír

Vladimír Pokorný

Bicí

Jakub Koula

Valcha

Mikuláš Pokorný

Klavír

Jan Konrád

Bicí

Vašek Hadrava

Kontrabas

Mates Václavík

Bicí